Działanie układu moczowego
Zdaniem polskich specjalistów zajmujących się nietrzymaniem moczu, NTM stanowi problem natury fizycznej, który nie stanowi zagrożenia życia człowieka, jednak może znacznie obniżać jakość życia związaną za zdrowiem psychicznym kobiety. Znacząco wpływa na komfort życia. Jest to bardzo intymny problem, który wiąże się z jedną z podstawowych czynności fizjologicznych dorosłego człowieka. Często towarzyszy mu wstyd, zakłopotanie i obawa przed nieprzychylnymi komentarzami za strony otoczenia, nawet tego najbliższego. NTM powoduje szereg emocjonalnych kłopotów, skłonność do izolowania się, kłopotów z zasypianiem, życiem seksualnym, zmniejszeniem aktywności zawodowej, jak również znacznie utrudnia wykonywanie codziennych czynności, takich jak: zakupy, podróże, wypoczynek.
Uznaje się, że nietrzymanie moczu znacząco wpływa na funkcjonowanie kobiety w trzech podstawowych sferach jej życia:
- sferze rodzinnej - zmienia się styl życia rodziny, aktywność seksualna (zazwyczaj obniżenie)
- sferze zawodowej - następuje zmiana planów zawodowych, grafik pracy zostaje dostosowany do częstszych wizyt w toalecie, czasami następuje nawet rezygnacja z pracy
- sferze towarzyskiej - następuje ograniczenie kontaktów rodzinnych i towarzyskich
Pamiętaj, że jakość związku, wsparcie społeczne w postaci relacji rodzinnych czy utrzymanie relacji seksualnych może mieć wpływ na radzenie sobie z fizjologią. Te wszystkie wzajemnie przenikające się relacje przyczyniają się również do bardziej pozytywnego patrzenia na życie i przekładają na lepsze funkcjonowanie fizyczne i psychiczne.